leerlingen
Inloggen | Registreer als lid

Uitgeverij W.v.d Oever

Lange Brugstraat 9

4871 Cl Etten-Leur

076-5015160

wvdoever@gmail.com

Laatste bijdragen

Weblogs

Wiki's


Webstekstatistiek

This page has been viewed 100591 times
Totaal aantal bijdragen: 365
Total aantal leden: 415
Totaal ingelogde leden: 0
Totaal gasten: 11
Total anonieme gebruikers: 0

Aandachtsgebieden

NIeuwe site VDLG

Met de fusie van de Vereniging van Docenten Levensbeschouwing [VDL]en de Vereniging van docenten godsdienst [VGL] in een nieuwe vereniging van docenten levensbeschouwing en godsdienst [VDLG] werd het tijd om ook een nieuwe website in het leven te roepen. Dat is gebeurd in de vorm van http://www.vdlginfo.nl .

De verwachtingen zijn hooggespannen. Er is heel wat te vinden op de diverse pagina’s. Zeven redenen om lid te worden van de beroepsvereniging, die ik grotendeels deel. Uitgebreide informatie over de vereniging, het bestuur, scholing, onderwijs. Onder het kopje Onderwijs vind je een onderdeel met links naar lesmateriaal, er is een pagina met lesplannen en opdrachten, die eerder op de site van de VDL in pdf-formaat beschikbaar waren als B&B-praktijkverhalen. De plannen met de vereniging worden duidelijk uit de doeken gedaan. Als de docenten levensbeschouwing ook daadwerkelijk daarin mee zouden gaan, zou het een fantastische verrijking van het vak betekenen.

Maar de ervaringen uit het verleden maken me enigszins sceptisch: er zijn veel mensen die vragen en weinig die aanbieden. Iedere docent levensbeschouwing heeft in zijn computer zeker enkele zaken, die de moeite waard waren en die een positieve bijdrage aan de lessen hebben geleverd. De kans dat die docenten de webstekbeheerder hun mooie momenten toesturen acht ik even groot als de kans dat een vrouw president van Amerika wordt.

Het vak en de leerlingen verdienen het dat mensen laten zien welke mooie dingen er mogelijk zijn. Het wachten is op een nieuwe generatie die dat meteen snapt en ernaar handelt.


Lidmaatschap en nascholing

Ondanks mijn scepsis in de vorige tekst blijk ik vasthouden aan het belang van zowel vakbondslidmaatschap als lidmaatschap van een beroepsvereniging. Beide typen vereniging kunnen op hun niveau zaken bereiken die je als individu nooit voor elkaar zult krijgen. Daarom is het nog steeds betreurenswaardig dat veel docenten levensbeschouwing het belang van beide lidmaatschappen niet inzien. Tot mijn verbazing komen veel mensen met financiële argumenten.  Uit de informatie op de nieuwe webstek van de VDLG en na een informatierondje binnen het bestuur kreeg ik van voorzitter/penningmeester Taco Visser de volgende argumentatie om het lidmaatschap als nascholingsgelden bij de school op te kunnen voeren:

“Verenigingslidmaatschap staat voor docenten onder andere in het kader van professionalisering. Deelname aan studieconferenties ook. Voor dat laatste geven schoolleiders bijna altijd toestemming voor declaratie (vaak zonder enige controle of er wat geleerd is op een conferentie). Er is immers per docent per schooljaar 1000 euro bedoeld voor nascholing (weten veel collega’s dit?). Als een collega duidelijk communiceert naar de schoolleiding dat niet alleen zijn of haar deelname aan een studiedag in het kader van professionele nascholingsactiviteiten valt, maar ook het lidmaatschap van de beroepsvereniging, leert de ervaring dat veel schoolleiders dat honoreren. Te meer als je de claim dat het lidmaatschap onder professionalisering valt ook nog eens concreet kunt maken met een vaktijdschrift, dat zes keer per jaar verschijnt. Er zijn daarbij collega’s die artikelen uit Narthex ook gebruiken in projecten met collega’s (bv. rond schoolidentiteit). Op die manier wordt ook voor anderen heel tastbaar dat het tijdschrift dienst doet als professionalisering. Ten slotte is er een financieel argument. Enerzijds krijgen verenigingsleden (en dus schooladministraties) een groot deel van de contributie terug vanwege de 25 tot 40 euro korting op onze verenigingsstudiedagen, anderzijds blijkt uit vergelijking met andere verenigingen en hun studieconferenties dat onze verengingcontributie van 45 euro en onze studiedagkosten van 75 – 100 euro (voor leden) zeer goedkoop zijn. Het budget van 1000 euro voor nascholing wordt ook nog eens bij lange na niet gehaald.

Kortom, collega’s moeten beseffen om welke relatieve kleine bedragen het gaat voor een school en welke nascholingsrechten zij kunnen claimen. Uiteindelijk gaat het om de communicatie van de collega met de schoolleiding hoe hij of zij zich inzet voor professionalisering en welke concrete activiteiten hij of zij daarvoor onderneemt. Voor de vereniging zijn dat het bestuderen van het vaktijdschrift, het bezoeken van een studiedag en wellicht een kenniskring. Elke schoolleiding moet trots zijn op een collega die op deze manier werk maakt van professionalisering en profilering. En elke collega-docent moet trots zijn op zijn vak!

(Overigens, nu ik de penningen waarneem, valt het mij ook op dat er veel collega’s zijn die het lidmaatschap rechtstreeks laten betalen door hun schooladministratie. Van andere leden hoor ik dat ze het zelf voorschieten en vervolgens declareren bij hun school.)