leerlingen
Inloggen | Registreer als lid

Uitgeverij W.v.d Oever

Lange Brugstraat 9

4871 Cl Etten-Leur

076-5015160

wvdoever@gmail.com

Laatste bijdragen

Weblogs

Wiki's


Webstekstatistiek

This page has been viewed 100465 times
Totaal aantal bijdragen: 365
Total aantal leden: 415
Totaal ingelogde leden: 0
Totaal gasten: 13
Total anonieme gebruikers: 0

Aandachtsgebieden

Acda en De Munnik - Liedjes van Lenny

Ik heb de cd Liedjes van Lenny van Acda en de Munnik geluisterd omdat ik dit een mooie cd vind. Ik kende deze cd al omdat Paul de Munnik familie van mij is. Daarom vond ik het wel interessant om deze cd een nader te gaan bekijken.

Als ik de titels van de liedjes ga bekijken kan ik verschillende thema’s achterhalen.

Namelijk:

de dood

kwaad

verdriet

liefde

vrijheid

liefde is onbetaalbaar

succes

Sommige thema’s hangen erg nauw met elkaar samen. Een voorbeeld hiervan is de dood en verdriet. Verdriet is een gevolg van de dood. Toch kan dit, volgens mij, als twee thema’s worden gezien.

Ik wil de volgende thema’s verder uit gaan werken:

Verdriet

Liefde

Succes

Bij elk thema zal ik fragmentjes uit de songteksten halen en uitleggen wat ik hieronder versta. Ook zal ik proberen te vertellen wat Acda en de Munnik hiermee proberen te vertellen. Soms zal dit erg moeilijk zijn, maar met een beetje inleving denk ik dat dit wel moet gaan lukken.

1. Verdriet

Uit: (Noem Me) Oud Verdriet:

Ik schuil in weggestopte foto’s

Iets wat je vindt onder de bank

Ik kom pas kijken, weken, maanden

Ik schuil het makkelijkst in drank

Als ik dit fragment lees, versta ik hieronder dat iemand zijn liefde heeft verloren. Het enige wat hij nog heeft zijn foto’s. Omdat hij zoveel verdriet heeft, gaat hij aan de drank. Dit is een reactie die je heel vaak hoort bij mensen die hun geliefde hebben verloren. Dit kan zijn door scheiding of door de dood.

Een jongere die zijn geliefde heeft verloren doordat het ‘uit’ is, heeft ook verdriet, maar ik denk dat dit in minder ergere mate is, dan dat je echt gaat scheiden of dat je iemand verliest doordat de dood hen uit elkaar haalt. Als jongere zul je dus minder snel aan de drank gaan. Je hebt dan nog een heel leven voor je en je vindt heus nog wel een andere geliefde.

In dit fragment gaat het dus, volgens mijn opvatting, over het verlies van een geliefde. Dit probeert ‘het slachtoffer’ te vergeten door middel van het overgaan op de alcohol. Volgens mij is dit een verkeerde reactie, maar dat is zijn eigen keuze. Ik zou dit in ieder geval nooit doen!

Uit: (Minnaars En Verliezers):

Eerst was dit een mooi motel

Nu is het nog geen b film waard

Eerst was dit het mooie volle leven

Nu is het, van alles wat het was

Alleen nog maar verraad

  Hoe ik dit stukje lees, gaat het er volgens mij (ook) over dat iemand zijn geliefde heeft verloren. Eerst ging het allemaal over rozengeur en maneschijn (Eerst was dit een mooi motel), maar nu is gaat het helemaal niet goed meer en zijn ze waarschijnlijk van elkaar gescheiden (Alleen nog maar verraad).

  Ik vind dit een heel mooie woordspeling. Ik vind dat het heel goed is uitgedrukt met een vergelijking. Eerst was het leven helemaal volmaakt, en dan ineens… Ineens is het alleen nog maar verraad. Heel de relatie is kapot. Een stukje verder in de songtekst staat ook: ’t moment dat we begonnen, werd het einde ook bepaald. Aan het begin van de relatie was dus blijkbaar al bepaald dat het niet goed af zou gaan lopen. Dit lijkt me niet zo’n prettig vooruitzicht. Als ik van te voren al zou weten dat de relatie stuk zou lopen, zou ik er niet eens aan beginnen. Als je constant denkt dat het toch niks wordt, dan wordt het ook niks. Ik kan me goed voorstellen dat het verdriet oplevert als je weet dat het niet goed af gaat lopen.

  Dit is hetzelfde met een ziekte. Als iemand ziek is, en je weet dat hij of zij na een tijdje dood zal gaan, is dit ook een verschrikkelijke gedachte. Zo is dat een beetje hetzelfde met de liefde die ik net beschreef.

2. Liefde

Uit: Voor Jou

Voor jou besta ik

Na al die jaren ga ik

Nog steeds blind

Voor jou

  De schrijver van dit fragmentje is zo weg van iemand dat hij al jaren helemaal voor haar gaat. Hij bestaat alleen maar voor haar, en zij is voor hem (zoals hij denkt) helemaal de ware.

  In het lied wordt niet beschreven of degene over wie het lied wordt geschreven ook iets ziet in de schrijver van de songtekst. Als dat niet zo zou zijn, zou ik deze songtekst niet indelen bij liefde, maar bij verdriet. De auteur zal dan heel verdrietig zijn om het feit dat zij niks in hem ziet, terwijl hij haar al jaren op het oog heeft. Als zij wel iets in hem ziet, zou ik deze tekst indelen bij het thema geluk. De schrijver is dan zo gelukkig en ze zullen waarschijnlijk samen een heel gelukkig leven leiden.   

  Omdat er in dit liedje niet staat, of zij ook van hem houdt, deel ik deze tekst dus in bij liefde. Maar omdat de liefde nog onbeantwoord is, kan er verder nog niks over gezegd worden.

Uit: De Liefde Voortaan

Ik zoek de liefde

En zal haar vinden ook

Al is ’t maar 1 keer in mijn leven

Al vind ik niets anders dan hoop

Al wordt het smerig, hard, langdurig

Als wordt het verre van goedkoop

En het is een zoektocht, dus gebrek daaraan mag ook!

  In dit fragment wordt beschreven hoe graag hij een liefde wil. Het maakt niet uit hoe hij die krijgt, als hij deze maar krijgt. Hij ziet het als een zoektocht, dus hij mag er best gebrek aan hebben. Ik vind dit wel een goede opmerking: Al is ’t maar 1 keer in mijn leven.

  Hier ben ik het wel mee eens. Het maakt voor mij ook niet uit hoe vaak ik een liefde vind, als ik maar de ware vind. Want als je 1 keer in je leven de liefde vind en je bent daar je hele leven gelukkig mee, dan verkies ik dit boven een leven met heel veel verschillende liefdes. Je houdt je dan vast aan 1 iemand en dit geeft stabiliteit in je leven. Voor mij is dit dus een heel mooi citaat!

Uit: De Liefde Voortaan

Weg met dat Hollandse, dat nuchtere

Dat heel bescheidene, dat heeft me

Eigenlijk toch nooit goed gestaan

Het wordt de liefde

(of het gebrek daaraan!)

maar het wordt hoe dan ook de liefde voortaan!

  In dit fragment wordt beschreven hoe men de liefde moet vinden. Je moet niet te bescheiden zijn en zo kom je vanzelf terecht bij de ware. Deze biedt je dan de liefde voor de rest van je leven (de liefde voortaan).

  Ik kan alleen het gebrek aan liefde niet goed plaatsen. Er staat namelijk dat het gebrek aan liefde hoe dan ook de liefde voortaan wordt. Ik vind het heel vreemd dat als je gebrek aan liefde hebt, iemand hebt die jou de liefde voortaan biedt. Het lijkt me dat dat niet helemaal samen kan gaan.

3. Succes

Uit: Je huis is af

Aah fuck het spel

Ik wil de knikkers (help)

En alles knikkers zijn van mij (help)

Van alle dingen die ik wilde (help)

Het ik er 1 maar niet bereikt

En dat is goed!

En dat is goed!

Dat is goed daar blijf ik bij!

  In dit fragment wordt gezegd dat hij zijn doel heeft proberen te bereiken. Dit is gelukt, op één doel na. Ik denk dat dat iets is, wat hij niet echt heel belangrijk vindt in het leven. Maar in het begin worden, denk ik, de kinkkers vergeleken met de doelen die hij wilde bereiken. Hij is tevreden met de doelen die hij heeft bereikt en niemand kan hem van zijn standpunt halen (Dat is goed daar blijf ik bij). Hij is dus erg zeker van zijn zaak.

    Ik ben het helemaal met de schrijver van dit liedje eens. Ik vind dat je blij moet zijn met wat je hebt bereikt. Al kan ik hier niet helemaal over oordelen. Ik weet natuurlijk niet wat dat ene doel is wat hij niet heeft bereikt. Misschien vind ik dit wel een heel belangrijk doel om te bereiken in het leven, in tegenstelling tot hem. Dan ben ik het misschien wel niet met hem eens. Maar als ik het zo lees, vind ik dat er wel enige logica in zit. Hij is blij met wat hij heeft bereikt in zijn leven, en wil dus niet meer.

  Vaak is het zo, dat mensen almaar meer willen, totdat het op een gegeven moment fout gaat. Ik vind dus dat het op een gegeven moment genoeg is en dat je niet alleen maar meer wil bereiken in het leven.

Uit: Van De Regels En Het Spel

We zitten lekker in het spel

En we voelen dat verhalen

Van hoe mooi het was nog mooier kunnen zijn

De jassen uit, daar gaan we weer

De heersers op het veld

Elke winst voelt groot, verlies voelt niet, te klein

In dit fragment wordt, volgens mij, het leven gezien als een spel. In dit couplet staat de hoofdpersoon er goed voor en elke winst wordt goed beseft. Elk verlies, daarentegen, wordt bijna niet opgemerkt. Dat is een teken dat het allemaal voorspoedig gaat.Dit kom ik zelf ook wel eens tegen. Toevallig heb ik hier mijn levensbeschouwelijk dagboek van periode 4 over geschreven. Op de tennisbaan. Toen ik voor stond ging alles wel goed, maar toen ik achter kwam te staan voelde ik mijn misselijkheid van de vorige dag weer omhoog komen. Dit is hetzelfde in de laatste regel van dit fragment. Het gaat allemaal heel goed. De winsten worden groot gevoeld, en de verliezen (in mijn tenniswedstrijd de misselijkheid) worden niet opgemerkt.

 

Uit: Van De Regels En Het Spel

En dan ineens, verkeerd gerekend?

Niet goed opgelet of wat?

Staan we achter?! Ja, en ver, zoals je ziet

We roepen: He, er gaat iets mis

Maar ieder ander roept: welnee!

Het is gewoon de Gouden Regel

‘Onthoud de Gouden Regel’

Gouden Regel? Ja, een regeltje meer niet

  Een stukje verder in het lied, gaat het een stuk slechter en staan ze achter. Dan wordt gezegd dat je de Gouden Regel moet onthouden. De Gouden Regel geeft waarschijnlijk aan wat je moet doen om succes te hebben in het leven. In het leven zijn er ook een paar zaken waar je je aan zult moeten houden om min of meer een goed leven te kunnen leiden. Dat is hetzelfde als de spelregels in een spel.

  Het leven met de gedragsregels wordt in dit lied, volgens mij, dus vergeleken met een spel met spelregels.

  Zelf zie ik het leven ook als een spel. Het is een kwestie van overleven (en voortplanten). In een spel moet je ook proberen te overleven. Voorplanten wordt daarin (zo goed als altijd) achterwege gelaten. Zoals ik halverwege het jaar van Van der Dennen heb geleerd dat het leven in feite bestaat uit de 4 F’s:

Feeding

Fighting

Fleeing

Fucking

Het spel bestaat dus eigenlijk ook uit deze 4 F’s.

Daarom kan het spel dus vergeleken worden met het leven!

Wat betekent muziek voor mij?

  Voor mij betekent muziek heel veel. Bijna altijd heb ik de radio of andere muziek aanstaan. Als ik huiswerk maak, levensbeschouwingopdrachten maak, of lees, ik vind het altijd fijn als er iets te luisteren is. Stilte maakt mij heel erg alleen. Het is dan heel erg saai. Je zou dus kunnen zeggen dat muziek mijn leven opfleurt.

  Ook geeft muziek soms rust voor mij. Als ik even heel kwaad ben op/om iets of iemand zet ik even een rustgevend nummer op en ik draai weer helemaal of gedeeltelijk bij.

  Als ik een leven zou moeten leiden zonder muziek, zou ik echt gek worden! Muziek maakt mij vrolijk of brengt mij tot rust. Dit komt omdat er heel veel verschillende soorten muziek zijn: muziek waarbij je helemaal uit je dak kunt gaan, en muziek waarbij je heel het leven nog eens overdenkt. Een voorbeeld hiervan is het liedje Op straat van Guus Meeuwis. Over dit liedje heb ik een levensbeschouwelijk dagboek geschreven. Dit liedje zet mij aan het denken en laat mij geloven dat ik het helemaal niet slecht heb. Liedjes leren je dus ook nog iets.

  Behalve dat muziek met rust geeft en vrolijk maakt, kan muziek mij ook nog inspireren. Muziek heeft voor mij dus heel veel betekenis en ik zou het dus ook zeker niet kunnen missen.